Új fogak Brånemark System® implantátumokkal

 

A fogatlanság, vagy ahogy az orvosi nyelvben nevezik: foghiány, mindíg is nagy problémát jelentett az emberiség számára. A rágással kapcsolatos nehézségek, valamint a fogatlanság okozta gátlások miatt sokan választják ma is a közösségtõl való elzárkózást. Legtöbben kivehetõ fogsor horsására kényszerülnek. Van akit kielégít ez a megoldás, másoknak azonban rendkívüli kellemetlenségeket jelenthet egy, a szájban állandóan ide-oda csúszkáló protézis. Azokban az esetekben, amikor a betegeknek még megfelelõ számú és elhelyezkedésû saját foga van, lehetséges megoldás még a rögzített hídpótlás készítése. Ennek azonban nagy hátránya, hogy szükséges hozzá a megmaradt fogak lecsiszolása. Ha ez utóbbiakkal bármi történik, akkor az egész fogmû léte bizonytalanná válik.

 

Mi a másik lehetõség?

Napjainkban azok számára, akiknek egy vagy több foguk hiányzik, vagy esetleg már egyáltalán nincs saját foguk, a korszerû megoldást a Brånemark System® implantátumokon nyugvó hidak jelentik. A Brånemark System® alapjául a következõ felfedezés szolgált: Az 1950-es évek elején a világhírû svéd tudós Per-Ingvar Brånemark rájött, hogy a titán képes az emberi csontszövettel egy rendkívül erõs kapcsolatot kialakítani, abba mintegy "beépülni". Így a titánból készült implantátumok, az állcsontba beültetve biztos alapot képeznek a rájuk épített új fogak számára. 1965-ben kezelte Prof. Brånemark az elsõ beteget, akinek e módszerrel készült körhídja a mai napig is tökéletesen mûködik. Azóta több, mint fél millió ember nyerte vissza ilymódon fogait. A Brånemark System® ezért joggal tekinthetõ a világon egyedülállóan sikeresnek. Három évtizedes aprólékos és következetes adatfeldolgozás bizonyítja, hogy akit napjainkban ezzel a módszerrel kezelnek, az egy hosszútávú, megbízható fogpótlást mondhat magáénak.

 

Mik az elõnyei a Brånemark System® segítségével készült hídnak?

 

A Brånemark System® megfelelõ feltételek (speciálisan erre képzett fogorvos és fogtechnikus) mellett alkalmazva azt eredményezi, hogy a saját és az implantátumon lévõ foga között észrevehetetlen lesz a különbség. A rágási funkció helyreáll, és teljesen úgy érzi, mintha újra "kinõttek" volna a fogai. Így nem csoda, hogy az implantációs kezelés iránti igény évrõl évre nõ.

 

 

Szorongás nélkül beszélhet, ehet, amit csak
akar,
új fogai tökéletesen stabilak.
Természetes módon nevethet és mosolyoghat.
Új fogai révén, visszanyeri eredeti mosolyát.


 

 

 

Megfelelõ lenne-e Önnek egy Brånemark System® implantátum?

 

Az ember megjelenésének egy fontos része fogainak állapota és formája. Nem csoda, hogy az e téren jelentkezõ problémák önbizalomhiányhoz, gátlásossághoz is vezethetnek. Érdemes ezért fontolóra venni az implantációs kezelés jelentõségét mindazoknak, akik foghiánytól és annak következményei okozta kellemetlenségektõl szenvednek. Nézzünk pár példát az implantációval megoldható esetekre.

 

Egy fog pótlása

Akiknek öröklött csírahiány vagy baleset miatt hiányzik egy vagy több foguk, azoknak megoldható a pótlás anélkül, hogy le kellene csiszolni a hiány melletti ép és egészséges fogakat. Ez azért lehetséges, mert az implantátum a fog gyökerét és koronáját egyaránt helyettesíti. 16 éves kor alatt az állcsont növekedése miatt még nem alkalmazható ez a módszer.

   
 

Az implantációs kezelés elõtt.

Egy implantátumon rögzített fog
keresztmetszete.

A Brånemark System® implantációs kezelés után.
 

 

Több fog pótlása

Azokban az esetekben, amikor fogínysorvadás vagy szuvasság következtében jön létre a foghiány, és ez a hatás az oldalsó fogak területét érinti, a megoldást több, egymástól független implantátum jelenti. Így nincs szükség a még megmaradt fogak felhasználására és nem áll fönn az a veszély, hogy a híd alatt a saját fog esetleg romlani kezd, megrövidítve ezzel a fogpótlás élettartamát.

   
 

Az implantációs kezelés elõtt.

Egy implantátumon rögzülõ teljes
híd keresztmetszete.

A Brånemark System® implantációs kezelés után.
 

 

Pótlás teljes fogatlanság esetén

Ha valamelyik állcsontja már teljesen fogatlan, akkor két alapvetõ megoldás közül választhat. Az egyik a kivehetõ fogsor, a másik az implantációs kezelés. Az elõbbi bitonyos esetekben jól ellátja feladatát, de legtöbbször az állcsontok sorvadása miatt idõvel meglazul. Arról nem is beszélve, hogy sokan pszihológiai és szocializációs okok miatt egyszerûen képtelenek elviselni a kivehetõ protézist. Az ilyen páciensek tábora egyre népesebb, mivel már sokan tudják, hogy van egy jobb megoldás és ezt a Brånemark System® jelenti. Az az érzet mintha újra "kinõttek" volna saját fogai, egy jóval minõségibb életet tesz lehetõvé az Ön számára.

   
 

Az implantációs kezelés elõtt.

Az implantátumokon rögzülõ teljes
protézis keresztmetszete.

A Brånemark System® implantációs kezelés után.
 

 

 

A Brånemark System® kezelés lépései

 

Ez a kezelés több lépésbõl áll, két fõ része a sebészeti beavatkozás, és a fogpótlás elkészítése. Mindkettõt egy erre speciálisan kiképzett ún. "Brånemark System fogorvos" végezheti el.

   

Az 1. lépés

Az implantátum behelyezése

Egy precíz mûtáti technikát alkalmazva fogorvosa kis csavar alakú egységeket ún. fixturákat helyez be az állcsontjába. Leegyszerûsítve ezeket tekinthetjük az új foggyökereknek. Teljes fogatlanság esetén 5-6 ilyen implanktátumra van szükség. Az operáció normális körülmények között helyi érzéstelenítésben történik, 2-3 óráig tart és nem jár különösebb kellemetlenséggel.

 
 
   

A 2. lépés

A gyógyulási szakasz

Annak érdekében, hogy az implantátum képes legyen beépülni az állcsontba és így létrejöjjön az ún. osseointegráció, a csavarbehelyezést követõ 1-2 hétig le kell mondjon protézise viselésérõl. Ha azonban vannak saját fogai még, akkor egy ideiglenes híd készítése megoldható ezen idõ alatt is. 1-2 hét eltelte után a régi fogsor újra hordható lesz. A teljes gyógyulás attól függõen, hogy az alsó vagy felsõ állcsontról van-e szó, 3-6 hónapot vesz igénybe.

 
 
   

A 3. lépés

Az implantátum fejrészének csatlakoztatása

Amikor a csavarok már biztosan rögzültek az állcsontban, akkor következik a második mûtét. Ennek során a fogorvos az implantátumokhoz egy ún. fejrészt (abutment) csatlakoztat, amely az ínyszöveten túlérve a késõbbi hídpótlás alapjául szolgál.

 
 
   

A 4. lépés

A fogpótlás kialakítása

Az új implantátumokon nyugvó rögzített híd ekészítéséhez szükséges elsõ lépés a lenyomatvétel. Az ezt követõ 5-6 alkalom során Ön és fogorvosa megkonzultálják az esztétikával és funkcióval kapcsolatos elképzeléseket és lehetõségeket. 3-4 hét alatt készül el a híd és Önnek újra állandó fogai lesznek, amelyeket teljesen a sajátjainak érezhet. Természetesen ezeket az "új fogakat" is rendszeresen ellenõriztetni, gondozni kell, úgy ahogy ezt az "eredetiekkel" is tette.

 

 

 

Kérdések és válaszok

 

1. Az implantátumos hídam valóban olyan lesz, mintha saját a saját fogaim lennének?

A Brånemark System® nagyon elõnyös esztétikai eredmények elérését teszi lehetõvé. Azt azonban el kell ismerni, hogy a betegre jellemzõ anatómiai helyzet, valamint az állcsontsorvadás mértéke meghatározó szerepet játszhat a kezelés során. Ha nagy mértékû csontleépülés van, különösen a felsõ állcsont esetében, akkor a fogtechnikus úgy alakítja a pótlás felületét és alakját, hogy ezzel ellensúlyozni tudja az ajkak és az orca ilyenkor jellemzõ beesését. Ezt héha nehéz kivitelezni. Máskor az íny és a híd közötti határfelület "leleplezése" okozhat gondot, szintén elsõsorban a felsõ állcsontnál az ún. "széles mosolyú" emberek esetében. Mindent egybevetve mégis azt állapíthatjuk meg, hogy az átlagos anatómiai helyzetekben semmi sem hátráltatja a tökéletes eredmény elérését.

 

2. Mekkora a valószínûsége a kezelés sikerességének?

Természetesen igen nagy. Hosszútávú statisztikák szerint a behlyezett pótlások 95-99%-a tökéletesen ellátja feladatát. Ezek az adatok érvényesek teljes fogatlanságnál éppúgy, mint egyszeri vagy többszöri foghiány esetében. A Brånemark System® segítségével kezelt beteg tehát biztos lehet abban, hogy fogpótlása egy életre szól.

 

3. Fontos a szájhigénia?

Természetesen fontos. A szájhigéniára az implantátum és a saját fogsora esetében egyaránt gondot kell fordítani. Azoknak, akik kivehetõ fogsorral rendelkeznek, eleinte ez nehézséget jelent. De az ilyen jellegû probémáikkal nyugodtan keressék fel fogorvosukat, vagy dental higénikusukat. Õk ezügyben örömmel segítenek Önnek.

 

4. Mi történik, ha valami rosszul sikerül?

Teljes fogatlanság esetén a fogorvos 5 vagy 6 implantátumot helyez be önnek. Ha ezekbõl egy, vagy esetleg kettõ nem sikerül, akkor a maradék négy, jól rögzült implantátum tökéletesen meg tudja tartani a rá készített hidat. Ha azonban kevesebb, mint négy "mûgyökér maradt", akkor két lehetõség közül választhat. Az egyik egy speciális kivehetõ fogsor, amel a jól rögzült implantátumokhoz kapcsolódik úgy, hogy rágás és beszéd közben a helyén marad, nem csúszkál, lényegesen stabilabb, mint a hagyományos kivehetõ fogsor. A másik lehetõség az állcsont gyógyulása után újabb omplantátumok beültetése.

 

5. Fájnak-e az operációk?

Ezek a mûtétek helyi érzéstelenítésben történnek, így teljesen féjdalmatlanok. Utólag természetesen számítani kell pár napig tartó, átmeneti duzzanatokra, érzékenységre, de ez általában nem rosszabb, mint például egy bölcsességfog eltávolítása utáni helyzet.

 

6. Minden típusú hiány pótolható Brånemark System® implantátumokkal?

Általában igen. A teljes fogatlan eseteken kívül a kisebb kiterjedésû foghiányok pótlása is lehetséges ily módon, különösen fiataloknál és olyankor, amikor valami miatt hagyományos korona vagy hídpótlás nem készíthetõ.
Nézzünk néhény példát a kifelyezetten implantációs esetekre!

7. Gyakoriak-e a komplikációk?

Az esetleges szövõdmények és komplikációk rendkívül ritkák. Bizonyos körülmények között elõfordulhat, hogy nem minden implantátum "épül be" tökéletesen az állcsontba. Ilyenkor sincs ok az aggodalomra (lásd 4. pont), mivel egy könnyen kezelhetõ, speciális kivehetõ fogsor készíthetõ, amely még mindig sokkal maradandóbb és kellemesebb viselet, mint a hagyományos protézis. Az implantátumokon rögzült fogpótlás esetén éppúgy, mint a "klasszikus" fogmûvek behelyezése után átmenetileg hangképzési nehézségek jelentkezhetnek. A felsõ pótlásnál fordul elõ ez gyakrabban, de egy kis türelemmel és gyakorlással könnyen megszüntethetõ e nehézség is.

 

8. Hány alkalommal kell menni a fogorvosomhoz?

Erre a kérdésre a választ az Ön Brånemark System® "specialistája" adja meg, az elsõ vizsgálat alkalmával.

 

9. Mennyibe kerül a kezelés?

A költségekrõl pontos felvilágosítást szintén a Brånemark System® "fogorvosától" kaphat. Az árak attól függõek, hogy kinek milyen típusú kezelésre van szüksége, és hogy hol csináltatja azt meg.

www.nobelbiocare.se